Cena zlata je ovlivněna místem nákupu. Hlídejte si ji, jde o vaše peníze

Inflace to myslí vážně. Užírá z našich úspor na bankovních kontech, a ne a ne se nasytit. Naše spořivost přichází vniveč. I ti, kdo se investování obecně vyhýbají, mají šanci své úspory ještě zachránit. Řešením je nakoupit investiční zlato. Důležité však je vědět co a kde nakoupit.

Jak investovat do zlata jako běžný člověk?

Zlato, které umí ochránit náš majetek před inflací, je investiční zlato. To má dvě podoby. Jde o investiční zlaté slitky známé i jako zlaté cihly. Obvykle se prodává o hmotnosti od jednoho gramu po jeden kilogram, výjimečně jsou cihly větší. Pak jsou to investiční zlaté mince. Ty mají nižší nominální hodnotu, dají se kupovat kusově i v balíčcích. Jejich výhodou je, že jsou anonymní, protože nemají žádné sériové číslo.

Jiné zlato není investiční a jako ochrana proti inflaci se nehodí. Ať již jde o zlaté šperky, surové zlato, ale i různé finanční produkty, kde však zlato fyzicky nedržíte v ruce. Jenom investiční zlato nakoupíte výhodně, protože na rozdíl od jiných investic i jiných drahých kovů je zlato osvobozeno od DPH, takže hned ušetříte 21 %.

Kolik zlato stojí?

Cena zlata se mění a jejím základem je aktuální cena zlata na komoditní burze. Za kilogramovou cihlu dnes zaplatíte 1,3 milionu. Samozřejmě takto velkou investici dělat nemusíte a zlato lze nakupovat již od zmíněného jednoho gramu.

U zlaté cihly si pak připlatíme za dobrou značku.

Ano, i ta se počítá. Prestižní značky se vám pak budou jednou lépe prodávat, protože je vykoupí každý obchodník s investičním zlatem. Některé jsou méně uznávané a může se stát, že je prodáte jen tam, kde jste je koupili, což je dost omezující. Zbytečné je též hledat naše zlato. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.

Pozor na vyšší cenu u některých obchodníků

Mezi nejdražším a nejlevnějším obchodníkem s investičním zlatem může být rozdíl 10 %. Podle specialistů na zlato to není adekvátní. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz.

Ten doporučuje nakupovat výhradně u obchodníků s nízkou cenu a současně s letitým působením na trhu. To je případ i jeho firmy, která patří mezi nejlevnější. Kromě e-shopu s bezpečným doručením zlata provozuje též kamenné prodejny s investičním zlatem v pražském Obecním domě, v brněnském Dorn Office Centru, v bývalé budově Státní banky ve Vsetíně a na Slovensku v Bratislavě (Dunajská ulice 68).

 

Nechybí vám něco na ryby?